Fotowoltaika w rolnictwie

Zastanawiasz się, czy własna mikroelektrownia fotowoltaiczna dla osoby prowadzącej gospodarstwo rolne (bądź tylko opłacającej KRUS oraz podatek rolny) jest inwestycją opłacalną?

Sam wyciągnij odpowiednie wnioski.

W dzisiejszej dobie ciężko przeliczyć na wartości materialne wiele z inwestycji, które dokonujemy. Bo przecież jak wyliczymy kiedy spłaci Ci się hektar pola, które właśnie dzierżawisz lub wykupiłeś, w jakim tempie będzie się amortyzował leasing na ciągnik lub kombajn, który jest jednym z głównych narzędzi do uprawy roli? Świeżo postawiona wiata lub obora również może zwracać się zależnie nawet od warunków pogodowych oraz cen zbóż, surowców czy tucznika.

Inwestując w fotowoltaikę po części jesteś uzależniony od bardzo podobnych czynników co uprawiając rolę. Słońce daje dużo radości, dzięki witaminie D łatwiej o uśmiech na twarzy, choć w nadmiarze doprowadza do niepożądanej suszy. Znam jednak wiele osób, dla których nadmiar słońca nie powoduje tylko przypływu endorfin. A może i tak… Bo przecież nie trudno zamienić własne kWh na lepszy nastrój 🙂

Jeżeli jesteś rolnikiem, to statystycznie jesteś narażony na wyższe rachunki za energię elektryczną. Zasilenie mat grzewczych w oborze czy chlewni, dodatkowe oświetlenia, nawiewy – to dodatkowy pobór prądu. Duże silniki w suszarniach czy mieszalnikach również generują dużo wyższe rachunki za energię elektryczną. Możesz zatem planować oszczędności, które będą wartością bardzo zbliżoną do Twoich opłat do zakładu energetycznego (zobacz poprzedni wpis: Darmowy prąd – czy to możliwe?). Możesz również liczyć na szereg benefitów, które doprowadzą do wyraźnego obniżenia finalnej ceny, którą poniesiesz:

  • korzystanie z bilansowania w sieci (net-metering);
  • skorzystanie z ulgi w podatku rolnym;
  • odliczenie podatku VAT dla rolników rozliczających się w oparciu o tą formę;

Szczegóły znajdziesz w artykułach:
Co z nadwyżkami energii elektrycznej?;
Instalacje fotowoltaiczne – zapłać mniej!

Zatem finał inwestycji może okazać się bardzo przyjemny, bo oprócz możliwości atrakcyjnego rozliczania nadwyżek skorzystasz również z umorzenia równego nawet 48%, co skraca okres spłaty niemal o połowę.