lut 05, 2020

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

Mimo tego, że panele fotowoltaiczne można już od dawna zobaczyć na polskich dachach, wciąż mylone są z kolektorami słonecznymi. Jaka jest więc między nimi różnica? Otóż w dużym skrócie, ogniwa fotowoltaiczne produkują energię elektryczną ze słońca, natomiast kolektory słoneczne jedynie służą do zamiany energii słonecznej w energię cieplną.

Co je łączy i dlaczego możemy je ze sobą mylić?

Jedne i drugie mogą być zamontowanie na dachu, albo na samodzielnych konstrukcjach. Oba systemy wykorzystują energię słoneczną. Wizualnie, na pierwszy rzut oka, wyglądają podobnie, dlatego żeby zrozumieć różnicę, należy przyjrzeć im się bliżej.

Jak działają kolektory słoneczne?

Na absorber padają promienie słoneczne, które zostają przekazane roztworowi, składającemu się najczęściej z wody i glikolu. Do zasobnika trafia oddane przez niego ciepło w postaci podgrzanej wody. Wydajność kolektorów ściśle powiązane jest ze stroną świata, w którą są zwrócone. Najkorzystniejsza jest strona południowa. Biorąc pod uwagę strefę klimatyczną, w jakiej się znajdujemy, najbardziej wydajne są w miesiącach od kwietnia do września. Działają tylko wtedy, gdy świeci słońce, dlatego można odczuć sporą stratę ciepła w chłodne dni. Nieznacznie wspierają więc konwencjonalne źródła ogrzewana w okresie jesienno-zimowym. W przypadku, gdy przez dłuższy czas kolektory nie oddają na bieżąco ciepła do cieczy, która znajduje się w zasobniku, dochodzi do awarii. Nie wykluczona jest więc wymiana mieszaniny znajdującej się w środku. Należy zastanowić się więc, czy montowanie kolektorów słonecznych przy tak znacznie zmieniających się warunkach pogodowych, będzie inwestycją opłacalną.

Jak jest z działaniem paneli fotowoltaicznych?

Promienie słońca, które padają na zrobione z krzemu panele fotowoltaiczne, zamieniane są w energię elektryczną, dzięki właściwościom fizycznym. Prąd, który został uzyskany w ten sposób wykorzystany może być przez wszystkie urządzenia znajdujące się w domu. Wystarczy niewiele promieni słonecznych, aby instalacja fotowoltaiczna działała. Jest to system całoroczny, dlatego również zimą, podczas ujemnej temperatury instalacja pracuje. Dodatkowym atutem jest fakt, że pracę paneli monitorować możemy dzięki inwerterowi, który jest podłączony do sieci wi-fi.

Co przyniesie większe korzyści?

  • Podstawową różnicą między tymi technologiami jest fakt, że kolektory słoneczne służą wyłącznie do podgrzania wody latem, z instalacji fotowoltaicznej natomiast powstaje prąd, zasilający wszystkie sprzęty elektryczne w domu. Jest to więc system bardziej elastyczny. Całoroczne zapotrzebowanie energetyczne zostaje pokryte przez odpowiednio zaprojektowaną i zamontowaną instalację fotowoltaiczną, która dzięki ustawie działa przez cały rok;

  • Nadwyżki prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną na przykład latem, magazynować można w zakładzie energetycznym, dzięki czemu można odebrać ją nocą, gdy instalacja nie pracuje, lub w okresie zimowym, gdy poziom nasłonecznienia jest mniejszy. Ciepła z kolektorów słonecznych niestety nie można magazynować, co w znacznym stopniu odczuć można w chłodniejsze dni;

  • Gwarancja obejmująca ogniwa fotowoltaiczna to 25 lat, a kolektory słoneczne 7;

  • Dzięki inwerterowi zamocowanemu w domu, jesteśmy w stanie asekurować energię produkowaną przez ogniwa fotowoltaiczne, co za tym idzie zwrot z inwestycji jest mierzalny. Ciepłej wody nie jesteśmy w stanie zliczyć;

  • Panele fotowoltaiczne są bezobsługowe, nie wymagają serwisu, w przypadku instalacji solarnych konieczna jest wymiana glikolu.

Porównując obie inwestycje z pewnością można uznać, że panele słoneczne są bardziej uniwersalne, co jest równoznaczne z tym, że są bardziej opłacalne.

Otrzymaj bezpłatną wycenę

Nasza oferta, to projekty skierowane do różnych grup. Skontaktuj się po wycenę jeśli szukasz rozwiązańktóre wpłyną na obniżenie rachunków za prąd i wpłyną na poprawę efektywności cieplnej w Twoim domu.

otrzymaj wycenę

Zobacz również

Co w przypadku wysokiego napięcia w sieci?

Fotowoltaika, czyli produkcja energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, stała się niezwykle popularna ze względu na swoją efektywność i przyjazność dla środowiska. Jednakże, podczas instalacji paneli fotowoltaicznych, ważne jest zrozumienie sposo…

Czytaj dalej