Na całe szczęście skończyły się czasy, kiedy musiałeś magazynować nadwyżki energii elektrycznej we własnych akumulatorach. Była to inwestycja bardziej kosztowna, kłopotliwa oraz wymagająca więcej zaangażowania. Chcąc kumulować prąd w akumulatorach, musiałeś zapłacić za całą inwestycję o połowę więcej, wygospodarować pomieszczenie, gdzie mogły być zmagazynowane akumulatory zdatne do serwisowania, a po 4-5 latach i tak wymienić na nowe, ponieważ stare już straciły swoją żywotność.
Na ratunek przyszła ustawa OZE z dnia 01.07.2016, która daje możliwość korzystania z założeń net-meteringu (bilansowania w sieci). Jest to przełom dla prosumenta (producenta i konsumenta energii elektrycznej), ponieważ daje możliwość korzystania z dobrodziejstw płynących ze słońca przez cały rok.
Ta część energii elektrycznej, która jest produkowana i konsumowana w danym okresie czasu, stanowi Twoją natychmiastową oszczędność. Natomiast nadwyżka energii elektrycznej (stanowiąca tą część prądu którego nie wykorzystujesz, bo jesteś w pracy albo po prostu chwilowo masz większą produkcję niż zużycie) trafia do Twojego OSD (Operatora Sieci Dystrybucyjnej), który stanowi dla Ciebie funkcję wirtualnego magazynu. Energię elektryczną wykorzystujesz przez 365 dni w roku. W praktyce energię, która jest nadprodukowana w okresie od kwietnia do września wykorzystasz w okresie zimowym oraz w nocy, kiedy instalacja jest wygaszona.
Za energię oddaną do sieci będziesz rozliczany po przeliczniku:
- 0,8 w przypadku instalacji do 10 kW
- 0,7 w przypadku instalacji powyżej 10 kW
Otrzymaj bezpłatną wycenę
Nasza oferta, to projekty skierowane do różnych grup. Skontaktuj się po wycenę jeśli szukasz rozwiązań, które wpłyną na obniżenie rachunków za prąd i wpłyną na poprawę efektywności cieplnej w Twoim domu.
otrzymaj wycenęZobacz również
FARMA FOTOWOLTAICZNA
Sytuacja w Polsce: W Polsce dynamicznie rozwija się sektor farm fotowoltaicznych, co jest wynikiem rosnącego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii oraz wsparcia finansowego w postaci dotacji i programów rządowych, takich jak system aukcyjny OZE. F…
Czytaj dalejTaryfa dynamiczna
Taryfa dynamiczna to nowy rodzaj energii elektrycznej, którego ceny prądu zmieniają się w zależności od aktualnej sytuacji na rynku energii. Taryfa G13 jest korzystna dla osób, które są w stanie przesunąć korzystanie z najbardziej energochłonnych urządzeń…
Czytaj dalejUtylizacja paneli fotowoltaicznych
Utylizacja paneli fotowoltaicznych to ważne zagadnienie, zwłaszcza w kontekście ochrony środowiska, ponieważ po zakończeniu ich żywotności (średnio 25-30 lat) muszą być odpowiednio przetworzone. Panele fotowoltaiczne składają się z różnych materiałów, tak…
Czytaj dalej