cze 06, 2023

Co zużywa najwięcej energii elektrycznej w gospodarstwie domowym?

Co zużywa najwięcej prądu w Twoim domu?

Telewizor, pralka, czy kuchenka elektryczna to tylko kilka urządzeń, jakie są w każdym gospodarstwie domowym, każde z nich generuje koszty, bo zużywa energię elektryczną. W jaki sposób można ograniczyć to zużycie i sporo zaoszczędzić?

Na co dzień nie zastanawiamy się ile energii zużywają nasze urządzenia, póki nie przyjdzie zapłacić rachunku. Jeżeli nasz budżet domowy jest bardzo obciążony, warto przyjrzeć się możliwościom które pomogą nam zmniejszyć opłaty. Należałoby zacząć od sprawdzenia które urządzenia pobierają najwięcej prądu. Z racji rosnących cen za energię elektryczną powinno się szukać sposobu aby wydatki mieć pod kontrolą. Samodzielnie można przeliczyć, ile kosztuje praca sprzętów domowych. Jakie dane będą do tego potrzebne? Zaczynamy od rozpisania ile czasu pracują poszczególne urządzenia, następnie trzeba sprawdzić moc każdego urządzenia w watach (W). Takie informacje znajdziemy zazwyczaj w instrukcji sprzętu lub tablicy znamionowej. Na fakturach z sieci sprawdzamy jaka jest cena za 1kWh, oraz jaką mamy taryfę.

Czas na obliczenia.

Mnożymy moc wybranego urządzenia oraz czas pracy, wynik dzielimy przez tysiąc (wtedy wynik uzyskamy w wartości kWh). Następnie pomnożyć wynik i cenę 1kWh z faktury.

Przykład:

Ile prądu pobiera lodówka? Jeden ze sprzętów które działają całą dobę – a więc sprawdźmy jaki jest koszt jej pracy

  • Dzienne zużycie energii elektrycznej: 0,74 kWh;
  • Koszt dzienny: 0,51 zł;
  • Roczne zużycie energii elektrycznej: 270 kWh;
  • Koszt roczny: 186,15 zł.

Jak zmniejszyć dodatkowo zużycie energii?

  • Wyłączaj nieużywany sprzęt
  • Pamiętaj, aby gasić światło w pomieszczeniach w których nikt nie przebywa
  • Wymień nieekonomiczny sprzęt
  • Jeżeli używasz pralki lub zmywarki - wykorzystaj pełną pojemność
  • Zamień żarówki na energooszczędne

Otrzymaj bezpłatną wycenę

Nasza oferta, to projekty skierowane do różnych grup. Skontaktuj się po wycenę jeśli szukasz rozwiązańktóre wpłyną na obniżenie rachunków za prąd i wpłyną na poprawę efektywności cieplnej w Twoim domu.

otrzymaj wycenę

Zobacz również

Rozwój przydomowych magazynów energii

W Polsce rynek magazynów energii rozwija się stopniowo, ale dynamicznie, szczególnie w kontekście zmiany klimatu i transformacji energetycznej. Oto kilka istotnych punktów dotyczących tego rynku w Polsce oraz prognoz na przyszłość: Zainteresowanie wzrast…

Czytaj dalej

Fotowoltaika + smart home = kompatybilność

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę i smart home? W dzisiejszych czasach, gdy troska o środowisko naturalne staje się coraz bardziej istotna, poszukiwanie ekologicznych i efektywnych rozwiązań energetycznych staje się priorytetem. Fotowoltaika i in…

Czytaj dalej