cze 03, 2020

Fotowoltaika – chwilowy trend czy przyszłość energetyki?

Moda na bycie „eko”?

Coraz więcej osób stawia w dzisiejszych czasach na ekologię – moda na bycie „eko” stała się ostatnio powszechna. Dotyczy to działań w przeróżnych dziedzinach. Dla przykładu wyeliminowaliśmy tradycyjne plastikowe słomki, zamieniając je na papierowe, również znacznie została ograniczona dostępność pojemników z tworzywa sztucznego czy reklamówek. Stawiamy na energooszczędność sprzętu, częściej sięgamy po żarówki typu LED, mądrze dysponujemy światłem i wodą. Również jeśli chodzi o samochody, modne stały się te hybrydowe lub elektryczne. Próbujemy być ekologiczni również jeśli chodzi o żywność – kupujemy jajka od szczęśliwych kur, sadzimy warzywa na balkonach, sięgamy po naturalny chleb na zakwasie.

A jeśli chodzi o elektryczność? W tym temacie jedno jest pewne – nie uciekniemy od niej. Gdyby się zastanowić – w większości naszych codziennych działań elektryczność stała się przejrzysta – jesteśmy do niej przyzwyczajeni, oraz w pewnym stopniu uzależnieni, w końcu gdyby się zastanowić, prądu używamy na każdym kroku.

Fotowoltaika – chwilowy trend czy przyszłość energetyki?

Skoro wiemy już, że od tematu elektryczności ciężko nam uciec – należałoby zastanowić się, czy da się pozyskać ją w nieinwazyjny sposób? Temat smogu, czystości powietrza, elektrowni węglowych oraz wiele innych tematów towarzyszą nam codziennie. XXI wiek przynosi nam coraz więcej nowych rozwiązań i zagadnień. Na dachach mieszkańców naszego kraju pojawia się coraz więcej paneli fotowoltaicznych – zastanawiasz się więc, czy to moda, czy inwestycja w nową, lepszą przyszłość.

Skąd do tej pory czerpaliśmy energię?

  • Nieodnawialne źródła energii

Jak sama nazwa wskazuje nie odnawiają się, dlatego pewnego dnia mogą ulec wyczerpaniu. Ich eksploatacja nie jest ekologiczna. Kiedy się wyczerpią? Scenariusze są różne, natomiast musimy zdać sobie sprawę z tego – im mniej zasobów, tym wyższe będą ich ceny. Co zaliczamy do nieodnawialnych źródeł energii? Wszystko to, do czego od dawna jesteśmy przyzwyczajeni: węgiel kamienny, brunatny, gaz ziemny, ropa naftowa. A co za tym idzie, wykorzystywanie tych zasobów powoduje zjawisko smogu. Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat smogu odsyłamy do naszego wpisu: http://nowa.sunlifefotowoltaika.pl/wpis/smog-czy-jest-sie-czego-obawiac

  • OZE – Odnawialne źródła energii

Jest jedna podstawowa różnica między OZE a nieodnawialnymi źródłami energii – te pierwsze przede wszystkim są niewyczerpalne. Kolejną zaletą jest fakt, że są ekologiczne. Energia pozyskiwana z ruchu wody, wiatru czy w końcu, światła słonecznego – to coś znanego oraz wykorzystywanego od wieków. Młyny zarówno wodne jak i wiatrowe budowano już w starożytności. Jeśli chodzi o temat pozyskiwania energii ze słońca – dokładniej elektrowni fotowoltaicznych – jest to temat, który ma największy potencjał właśnie teraz, gdy technologia jest dużo bardziej zaawansowana niż dawniej.

Jak będzie wyglądała nasza energetyczna przyszłość?

OZE to przyszłość energetyki, ponieważ minerały oraz węgiel stale drożeją, a w przyszłości ich złoża mogą się wyczerpać. Nasz kraj inwestuje już teraz w sektor Odnawialnych źródeł energii, o czym świadczą min dofinansowania. Ministerstwo Energii w Polsce ustanowiło cel – osiągnięcie 15,8% udziału OZE w sektorze energetyki do końca 2020 roku, a 21% do końca 2030. Natomiast na tle Europy wciąż jesteśmy w tyle (UE wyznaczyła cel 20% do 2020 roku, ale w związku z tym, że niektóre kraje, w tym Polska nie zdążą zrealizować celu, wdrożony został projekt, który wspomoże niektóre państwa, by do końca 2030 został osiągnięty ogólny poziom 21%.) Ciekawostką jest fakt, że niektóre Państwa Unii Europejskiej mają za cel osiągnięcia 100% udziału w OZE w energetyce do końca 2050 roku.

Podsumowując, jeśli energetyka w Polsce nie zacznie produkować w większości z OZE, wtedy rachunki za prąd będą stale rosły. Ciężko znaleźć w dzisiejszych czasach również kraj, który nie inwestuje w OZE. Europa ma największy przyrost instalacji, dlatego nasz kontynent na tle innych może zostać prekursorem w tej dziedzinie.

Zaznaczmy, że technologia fotowoltaiki w Polsce jest jeszcze bardzo młoda. Natomiast co nas bardzo cieszy – coraz bardziej powszechna. Jedno jest pewne – przed nami rysuje się ekologiczna przyszłość, ponieważ właśnie teraz jest czas największego rozwoju tej dziedziny.

W naszych wizjach rysuje się ekologiczna przyszłość, w której będziemy korzystać wyłącznie z czystej energii!

Otrzymaj bezpłatną wycenę

Nasza oferta, to projekty skierowane do różnych grup. Skontaktuj się po wycenę jeśli szukasz rozwiązańktóre wpłyną na obniżenie rachunków za prąd i wpłyną na poprawę efektywności cieplnej w Twoim domu.

otrzymaj wycenę

Zobacz również

FARMA FOTOWOLTAICZNA

Sytuacja w Polsce: W Polsce dynamicznie rozwija się sektor farm fotowoltaicznych, co jest wynikiem rosnącego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii oraz wsparcia finansowego w postaci dotacji i programów rządowych, takich jak system aukcyjny OZE. F…

Czytaj dalej

Taryfa dynamiczna

Taryfa dynamiczna to nowy rodzaj energii elektrycznej, którego ceny prądu zmieniają się w zależności od aktualnej sytuacji na rynku energii. Taryfa G13 jest korzystna dla osób, które są w stanie przesunąć korzystanie z najbardziej energochłonnych urządzeń…

Czytaj dalej

Utylizacja paneli fotowoltaicznych

Utylizacja paneli fotowoltaicznych to ważne zagadnienie, zwłaszcza w kontekście ochrony środowiska, ponieważ po zakończeniu ich żywotności (średnio 25-30 lat) muszą być odpowiednio przetworzone. Panele fotowoltaiczne składają się z różnych materiałów, tak…

Czytaj dalej