lis 06, 2019

Fotowoltaika w rolnictwie

Zastanawiasz się, czy własna mikroelektrownia fotowoltaiczna dla osoby prowadzącej gospodarstwo rolne (bądź tylko opłacającej KRUS oraz podatek rolny) jest inwestycją opłacalną?

Sam wyciągnij odpowiednie wnioski.

W dzisiejszej dobie ciężko przeliczyć na wartości materialne wiele z inwestycji, które dokonujemy. Bo przecież jak wyliczymy kiedy spłaci Ci się hektar pola, które właśnie dzierżawisz lub wykupiłeś, w jakim tempie będzie się amortyzował leasing na ciągnik lub kombajn, który jest jednym z głównych narzędzi do uprawy roli? Świeżo postawiona wiata lub obora również może zwracać się zależnie nawet od warunków pogodowych oraz cen zbóż, surowców czy tucznika.

Inwestując w fotowoltaikę po części jesteś uzależniony od bardzo podobnych czynników co uprawiając rolę. Słońce daje dużo radości, dzięki witaminie D łatwiej o uśmiech na twarzy, choć w nadmiarze doprowadza do niepożądanej suszy. Znam jednak wiele osób, dla których nadmiar słońca nie powoduje tylko przypływu endorfin. A może i tak… Bo przecież nie trudno zamienić własne kWh na lepszy nastrój 🙂

Jeżeli jesteś rolnikiem, to statystycznie jesteś narażony na wyższe rachunki za energię elektryczną. Zasilenie mat grzewczych w oborze czy chlewni, dodatkowe oświetlenia, nawiewy – to dodatkowy pobór prądu. Duże silniki w suszarniach czy mieszalnikach również generują dużo wyższe rachunki za energię elektryczną. Możesz zatem planować oszczędności, które będą wartością bardzo zbliżoną do Twoich opłat do zakładu energetycznego (zobacz poprzedni wpis: Darmowy prąd – czy to możliwe?). Możesz również liczyć na szereg benefitów, które doprowadzą do wyraźnego obniżenia finalnej ceny, którą poniesiesz:

  • korzystanie z bilansowania w sieci (net-metering);

  • skorzystanie z ulgi w podatku rolnym;

  • odliczenie podatku VAT dla rolników rozliczających się w oparciu o tą formę;

Szczegóły znajdziesz w artykułach: Co z nadwyżkami energii elektrycznej?; Instalacje fotowoltaiczne – zapłać mniej!

Zatem finał inwestycji może okazać się bardzo przyjemny, bo oprócz możliwości atrakcyjnego rozliczania nadwyżek skorzystasz również z umorzenia równego nawet 48%, co skraca okres spłaty niemal o połowę.

Otrzymaj bezpłatną wycenę

Nasza oferta, to projekty skierowane do różnych grup. Skontaktuj się po wycenę jeśli szukasz rozwiązańktóre wpłyną na obniżenie rachunków za prąd i wpłyną na poprawę efektywności cieplnej w Twoim domu.

otrzymaj wycenę

Zobacz również

Rozwój przydomowych magazynów energii

W Polsce rynek magazynów energii rozwija się stopniowo, ale dynamicznie, szczególnie w kontekście zmiany klimatu i transformacji energetycznej. Oto kilka istotnych punktów dotyczących tego rynku w Polsce oraz prognoz na przyszłość: Zainteresowanie wzrast…

Czytaj dalej

Fotowoltaika + smart home = kompatybilność

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę i smart home? W dzisiejszych czasach, gdy troska o środowisko naturalne staje się coraz bardziej istotna, poszukiwanie ekologicznych i efektywnych rozwiązań energetycznych staje się priorytetem. Fotowoltaika i in…

Czytaj dalej