lis 24, 2020

Ile energii elektrycznej zużywają podstawowe sprzęty domowe?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile dokładnie energii elektrycznej zużywają podstawowe sprzęty domowe? Które urządzenie pobiera najwięcej energii? Jak to wyliczyć?

Każdy z nas szuka oszczędności..

Dlatego warto zastanowić się ile tak naprawdę prądu zużywają nasze urządzenia, aby dowiedzieć się na czym można spróbować zaoszczędzić.

Warto wiedzieć, że niestety stare sprzęty zużywają znacznie więcej energii, przez co są mało ekologiczne i generują wysokie koszty. Jeżeli mamy możliwość zainwestować w nowe, warto się nad tym zastanowić, pamiętając, że im większa moc wat, tym większa eksploatacja energii.

Zużycie prądu można w bardzo łatwy sposób obliczyć samemu w domu. Podpowiadamy jak to zrobić. Przy obliczeniach należy zwrócić uwagę na:

moc urządzenia – która pobierana jest w watach (W); czas pracy – niektóre sprzęty używane są sporadycznie, inne takie jak lodówka pracują nieustannie: koszt 1 kWh – w naszym artykule przyjmiemy średnią opłatę za prąd, która wynosi 67 gr; taryfa prądu – jeżeli posiadasz najpopularniejszą taryfę prądu w Polsce, G11, cena 1 kWh nie będzie się zmieniać. Jeżeli jest ona inna, w obliczeniach musisz brać pod uwagę zmiany ceny 1 kWh ze względu na porę pobierania energii. Liczymy to za pomocą prostego wzoru:

moc urządzenia mnożymy przez czas pracy, a następnie dzielimy przez tysiąc. Na koniec zostanie tylko pomnożenie otrzymanej liczby przez cenę 1 kWh.

Przykładowo telewizor zakładając, że jego moc wynosi 60 W, używany jest średnio 5 godzin dziennie. Cena energii – 0,67 zł za 1 kWh.

60 wat * 5 godziny : 1000 = 0,3 kWh dziennie

0,3 kWh * 0,67 zł = 0,20 zł dziennie,

miesięcznie zapłacimy 0,20 * 30 = 6 zł

Natomiast rocznie wyniesie nas to: 0,20 zł * 365 dni = 73 zł

Przy wyliczeniu średniego zużycia prądu przez pralkę, załóżmy że jeden cykl pralki to 70 min i zużywa przy tym ok. 0, 700 kWh, czyli za jedno pranie zapłacimy ok 47 gr, natomiast jeżeli przypuścimy, że w miesiącu robimy tych prań 15 koszt zużycia energii będzie wynosił ok. 7 zł, rocznie wydamy ok. 84zł.

Średnie zużycie energii przez zmywarkę to1,2-1,5 kWh podczas popularnych programów codziennych. Przy założeniu, że zmywarkę zapełnioną w 80% będziemy włączać 5-6 razy w tygodniu, umyje nasze naczynia w ciągu miesiąca ok 22 razy a w roku 270. Przyjmując, iż nasza zmywarka zużywa 1,5 kWh za jedno zmywanie zapłacimy ok. 1zł, czyli w ciągu miesiąca wydamy ok. 22zł natomiast roczny koszt sięgnie ok. 270zł.

W przypadku kuchenek indukcyjnych zużycie prądu plasuje się na poziomie od 4 do nawet 7,4 kW, należy jednak pamiętać, że pobór prądu na poziomie 7,4 kW (7400 W) występuje tylko wtedy, gdy wszystkie pola na płycie pracują z pełną mocą. Zakładając, że codziennie przez pół godziny włączone są 3 pola, dwa o mocy 2300W i jedno o mocy 1800W, dziennie zużyjemy 3 kWh, co daje koszt ok. 2zł dziennie, miesięcznie 60 zł, natomiast rocznie 730zł.

Zastanawiając się ile energii zużywa piekarnik, należy wziąć pod uwagę, że zależy to od ustawionej temperatury, a urządzenie pracuje wówczas kiedy nagrzewa swoje wnętrze, wówczas wtedy pobór mocy jest największy. Upraszczając przyjmijmy, że moc maksymalna piekarnika to 250 Watów przy nagrzewaniu do 200 stopni zużyje około 2000W. Przy używaniu go codziennie przez godzinę, grzałki będą włączone około 30 minut, czyli dziennie zużyjemy 1,25 kW, co daje koszt ok 83gr za jedno użycie, miesięcznie kwota wyniesie ok 25zł, natomiast rocznie 300zł.

Czajnik wydaje się małym niepozornym urządzeniem, nad którym często nie zastanawiamy się ile potrafi zużyć energii. Standardowy czajnik posiada moc 2200 W. Skoro zagotowanie wody trwa 2 minuty 30 sekund, to jest to 150 sekund. Godzina ma 3600 sekund. Dzielisz czas pracy czajnika przez godzinę, czyli 150:3600 = 0,042 godziny.

Wyliczając 2200W *0,042 : 1000, a następnie mnożąc przez 0.67 gr daje nam wynik ok 6gr za jedno zagotowanie wody w czajniku. Jeżeli dziennie korzystamy z niego 5 razy, koszt wyniesie 30 gr, miesięcznie 9 zł, a rocznie ok 110 zł.

Powszechnie wykorzystywanym urządzeniem są laptopy, które są wyposażone w zasilacze o mocy 65W. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że tyle też będzie zużywał prądu. Przeciętny pobór energii elektrycznej w ciągu godziny przez to urządzenie to 30W. Gdyby korzystać z laptopa przez 4 godziny każdego dnia to koszt dzienny wyniesie 12 gr, miesięczny ok 3,6 zł a rocznie wydamy ok. 44zł

Inaczej zużycie wygląda w przypadku komputerów stacjonarnych – są bardziej prądożerne i zwykle mają podłączone zasilacze o mocy przekraczającej 180W. W takim przypadku szczytowy pobór mocy może wynosić 150W. Tutaj również zakładamy, że komputer będzie pracował ok. 4h dziennie. Zatem tutaj koszt dzienny wyniesie ok 40 gr, miesięczny ok. 12zł a roczny ok.146zł

Podsumowując roczny koszt wszystkich zliczonych sprzętów wychodzi nam kwota 1658zł, a to przecież tylko przykładowe urządzenia i ich zużycie. Każdy z nas posiada na pewno jeszcze więcej sprzętów, które gdybyśmy skrupulatnie zliczyli koszt z pewnością by się podwoił, a rachunki znacznie by wzrosły.

Również uwagę należy zwrócić na sprzęty, które pobierają duże ilości energii, dlatego warto pomyśleć jak można zaoszczędzić. Rachunki za prąd można obniżyć, na etapie inwestycji w nowe urządzenia zwracając uwagę na sprzęty, które są energooszczędne. Ponadto inwestycja w panele fotowoltaiczne sprawi, że rachunki za prąd zamieniamy na generowanie oszczędności.

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest fakt, iż prąd drożeje, również nasze potrzeby odnośnie korzystania z urządzeń elektrycznych się zwiększają, wobec tego będziemy płacić więcej, co przemawia za tym aby zacząć generować własną energie i nie przejmować się wzrostem cen za prąd.

W okresie jesienno-zimowym więcej energii generujemy na ogrzewanie naszych domów, częściej spędzamy wieczory przy ulubionych serialach, jak również bardziej powszechna stała się praca w domu, która sprawia, iż nasze zużycie energii rośnie.

Wyżej wymienione sprzęty są tylko przykładami, które zostały zawarte w naszym artykule aby zwiększyć świadomość, jaką ilość energii pożerają, niektóre urządzenia. Gdyby tak zliczyć wszystkie sprzęty elektryczne, które znajdują się w naszym domu, ilość zużywanej energii plasuje się na naprawdę wysokim poziomie.

Inwestując w swoją mikroelektrownię, wysokie rachunki za prąd staną się tylko przeszłością, dlatego możesz się od tego uchronić i stać się niezależnym energetycznie oraz produkować własną – zieloną energię.

Ważnym dla nas aspektem jest zwiększanie świadomości odnośnie odnawialnych źródeł energii, aby nie tylko generować oszczędności ale zachęcać do również do dbania o naszą planetę zmniejszając ilość dwutlenku węgla, który powoli niszczy naszą planetę. Dlatego już dziś włącz mądre oszczędzanie i zrób coś dla siebie i środowiska.

Otrzymaj bezpłatną wycenę

Nasza oferta, to projekty skierowane do różnych grup. Skontaktuj się po wycenę jeśli szukasz rozwiązańktóre wpłyną na obniżenie rachunków za prąd i wpłyną na poprawę efektywności cieplnej w Twoim domu.

otrzymaj wycenę

Zobacz również

Fotowoltaika na spółdzielni mieszkaniowej?

. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak można znacząco obniżyć koszty związane z dostawą energii elektrycznej do naszych mieszkań i jednocześnie dbać o naszą planetę? Odpowiedzią na to pytanie jest technologia fotowoltaiczna! Co to jest fotowoltaika i …

Czytaj dalej

Korzyści wynikające z pompy ciepła

. Pompa ciepła to nowoczesne rozwiązanie grzewcze, które oferuje wiele zalet i korzyści. Oto niektóre z głównych zalet wynikających z korzystania z pompy ciepła: Oszczędności na kosztach energii: Pompa ciepła wykorzystuje energię cieplną z otoczenia (…

Czytaj dalej

Fotowoltaika dla budynków publicznych

Zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej widoczne, konieczne jest, abyśmy poszukali zrównoważonych i ekologicznych źródeł energii. Energia słoneczna, jako jedno z najobfitszych źródeł energii odnawialnej, zdobywa coraz większe znaczenie. Fotowoltaika, …

Czytaj dalej