paź 23, 2019

Instalacja fotowoltaiczna – jak to działa?

Własna elektrownia… Brzmi poważnie? Jeszcze kilka lat temu była to rzecz nieosiągalna i niemal niemożliwa do zrealizowania. Jedynie osoby popierające pomysł wielką ideą, promotorzy ekologii i co tu dużo mówić – osoby zamożne mogły się pochwalić posiadaniem własnej elektrowni dającej profity ze słońca.

Na dzień dzisiejszy zamontowanie własnej mikroelektrownii jest w zasięgu wszystkich, którzy tylko chcą, niezależnie od statusu materialnego czy pobudek ekologicznych. Dodatkowo jest to bardzo proste. Wystarczy, że posiadasz dach (skierowany najlepiej na południe) lub kawałek miejsca na gruncie i płacisz minimum 130 zł za prąd.

Chcąc sprawić, żeby Twój dach zaczął pracować na siebie, montujemy na nim panele (ilość zależna jest od mocy [kWp]), panele najczęściej łączone są ze sobą szeregowo w tzw. stringi. W wyniku reakcji chemicznej, jaka powstaje w połączeniu fotonu (cząsteczki światła) z krzemem, który stanowi podstawę konstrukcji panela powstaje prąd w postaci stałej. Chcąc zasilać wszystkie urządzenia w domu prądem zmiennym o właściwych parametrach potrzebujemy inwertera, który stanowi serce całego układu. Jak już mamy inwerter, stosujemy zabezpieczenia po stronie prądu stałego oraz zmiennego i wpinamy się w sieć wewnętrzną za licznikiem.

Zamontowanie instalacji dla ekipy z doświadczeniem to czas od jednego do 3 dni, w większości przypadków nie wymaga wielkiej ingerencji fizycznej. Po założeniu instalacji poza zmienionym obrazem na dachu pozostawiamy za sobą ład i porządek.

Otrzymaj bezpłatną wycenę

Nasza oferta, to projekty skierowane do różnych grup. Skontaktuj się po wycenę jeśli szukasz rozwiązańktóre wpłyną na obniżenie rachunków za prąd i wpłyną na poprawę efektywności cieplnej w Twoim domu.

otrzymaj wycenę

Zobacz również

FARMA FOTOWOLTAICZNA

Sytuacja w Polsce: W Polsce dynamicznie rozwija się sektor farm fotowoltaicznych, co jest wynikiem rosnącego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii oraz wsparcia finansowego w postaci dotacji i programów rządowych, takich jak system aukcyjny OZE. F…

Czytaj dalej

Taryfa dynamiczna

Taryfa dynamiczna to nowy rodzaj energii elektrycznej, którego ceny prądu zmieniają się w zależności od aktualnej sytuacji na rynku energii. Taryfa G13 jest korzystna dla osób, które są w stanie przesunąć korzystanie z najbardziej energochłonnych urządzeń…

Czytaj dalej

Utylizacja paneli fotowoltaicznych

Utylizacja paneli fotowoltaicznych to ważne zagadnienie, zwłaszcza w kontekście ochrony środowiska, ponieważ po zakończeniu ich żywotności (średnio 25-30 lat) muszą być odpowiednio przetworzone. Panele fotowoltaiczne składają się z różnych materiałów, tak…

Czytaj dalej