lis 14, 2019

Instalacje fotowoltaiczne – dotacje, umorzenia, benefity

Jednym z pierwszych pytań, które otrzymuję od osób zainteresowanych rozwiązaniami obniżającymi rachunki za energię elektryczną, jest kwestia pozyskania dofinansowań. Niestety, ale w 99% przypadków muszę zamazać piękną wizję instalacji fotowoltaicznej, która zostanie w pełni dofinansowana przez działania lokalne, programy czy idee Państwa. Na chwilę obecną brak wsparcia jest powszechny a ideologiczne założenia bycia Państwem, które wspiera OZE (odnawialne źródła energii) to tylko obietnice bez pokrycia.

Traktat paryski zobowiązuje Polskę do zrealizowania udziału “zielonej energii” względem “czarnej” na poziomie 15% do końca 2020r. Niestety, nie wywiązujemy się z założeń względem UE. Dlatego każda mała cegiełka (jaką jest instalacja fotowoltaiczna) dodawana przez prosumenta, to bardzo dobry kierunek do poprawienia myśli ekologicznej.

A przecież własna mikroelektrowania fotowoltaiczna to na dzień dzisiejszy najtańsza forma produkcji własnego prądu. Niemniej, nadal szukamy sposobu by oszczędzić przy tego typu inwestycji. Co więc zrobić, jeżeli nie możemy skorzystać z dofinansowania?

Otóż pomimo osłabiającego entuzjazm wstępu, nie jest tak źle, bo nadal mamy pewne możliwości, które w efekcie będą tworzyły inwestycję bardzo atrakcyjną, na tyle, że możesz liczyć na zwrot od 10-20% rocznie. Ciężko znaleźć inne bezpieczne formy lokowania pieniędzy z podobnym zwrotem.

Wystarczy znajomość przepisów i dopasowanie inwestycji (jaką jest własna mikroelektrownia) do odpowiedniej grupy docelowej.

Pierwszą z nich jest inwestor indywidualny (osoba fizyczna). Tak jak i ja, masz możliwość skorzystania z co najmniej trzech rozwiązań, które wpłyną na to, że finalny koszt przestanie być dla Ciebie wyzwaniem, a nawet może okazać się zupełnie nieodczuwalny:

  • możliwość korzystania z netmeteringu (bilansowanie w sieci). Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Co z nadwyżkami energii elektrycznej ?;

  • uzyskanie umorzenia wynikającego z ustawy termomodernizacyjnej. Z dniem 1 stycznia 2019r. weszła w życie ustawa, dająca możliwość odliczenia ulgi termomodernizacyjnej w ramach rozliczenia rocznego PIT. Oznacza to, że możesz odliczyć co najmniej 18% podatku od inwestycji, otrzymując tym samym nawet 10 000 zł zwrotu;

  • preferencyjne formy finansowania. Istnieją możliwości pozyskania bardzo atrakcyjnych form finansowania, których oprocentowanie sięga nawet 3% w skali roku, które nie są wspierane ze środków publicznych. Nawet dla osób, które stronią od instytucji finansowych (tak jak ja), daje to wspaniałą możliwość na doprowadzenie do tego, żeby cała inwestycja stała się zupełnie nieodczuwalna. Więcej przeczytasz w: Fotowoltaika – korzystne finansowanie.

Drugą grupą są rolnicy (osoby prowadzące swoje gospodarstwo rolne). Tutaj lista możliwości jest nieco większa:

  • możliwość korzystania z netmeteringu (bilansowanie w sieci). Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Co z nadwyżkami energii elektrycznej?;

  • dla rolników rozliczających się w oparciu o VAT, nawet 23% mniej od całej inwestycji. Potraktujmy jednak tą wartość indywidualnie, zależne jest to bowiem od rodzaju działalności rolniczej, ilości punktów przyłączeniowych oraz formy wykorzystania energii. Dlatego najlepiej doradź się u specjalisty.

  • Umorzenie 25% w ramach ulgi w podatku rolnym. Możliwość taką daje ustawa o podatku rolnym z dnia 15 listopada 1984, Dz. U. 1984 Nr 52 poz. 268. Tutaj również należy uważać, aby właściwie ją wykorzystać, ponieważ jest przyznawana po spełnieniu kilku warunków. Aby dowiedzieć się jakich należy posiłkować się opinią doradcy;

  • preferencyjne formy finansowania. Istnieją możliwości pozyskania bardzo atrakcyjnych form finansowania, których oprocentowanie sięga nawet 3% w skali roku, które nie są wspierane ze środków publicznych. Nawet dla osób, które stronią od instytucji finansowych (tak jak ja), daje to wspaniałą możliwość na doprowadzenie do tego, żeby cała inwestycja stała się zupełnie nieodczuwalna. Więcej przeczytasz w: Fotowoltaika – korzystne finansowanie.

Tak więc masz zamontowaną instalację fotowoltaiczną, na którą pomimo faktu, że nie dostałeś dofinansowania, jesteś usatysfakcjonowany, że bez dodatkowych nakładów produkujesz własną energię. Dodatkowo spływają do Ciebie pieniądze z umorzeń – czy może być lepiej ? 🙂

Otrzymaj bezpłatną wycenę

Nasza oferta, to projekty skierowane do różnych grup. Skontaktuj się po wycenę jeśli szukasz rozwiązańktóre wpłyną na obniżenie rachunków za prąd i wpłyną na poprawę efektywności cieplnej w Twoim domu.

otrzymaj wycenę

Zobacz również

Co w przypadku wysokiego napięcia w sieci?

Fotowoltaika, czyli produkcja energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, stała się niezwykle popularna ze względu na swoją efektywność i przyjazność dla środowiska. Jednakże, podczas instalacji paneli fotowoltaicznych, ważne jest zrozumienie sposo…

Czytaj dalej