lut 27, 2020

Koszty instalacji fotowoltaicznej – od czego zależą?

Obecnie, w Polsce średnia cena za 1 kWp wynosi 5000 zł.

Czynników, na które składa się koszt całej inwestycji, jest zaskakująco dużo – rozwiewając pierwsze wątpliwości, to nie tylko cena za obsługę klienta i podzespoły. Aby ostatecznie podliczyć ile będzie kosztować nasza mikroelektrownia, handlowiec musi przeprowadzić dokładną analizę. Co w istocie wchodzi w koszty instalacji fotowoltaicznej?

1. Moc instalacji

Pierwsze co należy zrobić przy doborze odpowiedniej instalacji pod nasz dom, to określić zapotrzebowanie na energię elektryczną na podstawie rachunków z sieci dystrybucyjnej. Cena instalacji zależy w głównej mierze właśnie od rozmiaru instalacji, więc im więcej prądu zużywasz, tym więcej modułów potrzebujesz.

2. Dach czy grunt?

Miejsce montażu również jest znaczące. Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachu, pod który dobierany jest konkretny system. Rodzaj poszycia dachowego, kąt nachylenia, czy ustawienie względem słońca – to wszystko wpływa na konstrukcję stelażową, która zostanie dobrana pod daną instalację. Im bardziej ta jest skomplikowana, tym więcej za nią zapłacimy. Istnieje też drugie rozwiązanie, czyli systemy gruntowe, ale musimy pamiętać, że taki wybór jest już bardziej zaawansowaną konstrukcją.

3. Podzespoły

Jak już wspominaliśmy w jednym z ostatnich postów: Jakość ma znaczenie http://nowa.sunlifefotowoltaika.pl/wpis/jakosc-ma-znaczenie , jakość proponowanych usług i podzespołów są głównymi wyznacznikami, którymi powinniśmy się kierować wybierając firmę instalacyjną. Pamiętajmy jednak, że wysoka cena nie zawsze równa się usługom przeprowadzanym na najwyższym poziomie. Ceny za instalację o tej samej mocy wahają się nawet o 30% w zależności od ofert konkretnych firm. Przede wszystkim: wybierajmy mądrze i nie dajmy się oszukać!

4. Wykonawca

Oprócz samych podzespołów (to jest falownika, paneli) instalator musi liczyć się z takimi kosztami jak zrobienie poprawnego uziomu instalacji, ewentualnych przekopów czy odpowiednie podłączenie zabezpieczeń. Kwestie te przeważnie są pomijane, ale wciąż pozostają bardzo ważne w finalizacji całego procesu. Na koszty usługi montażowej również wchodzi wiele czynników, lecz najważniejszym z nich jest sama sztuka montażowa. Usługi doświadczonej i odpowiednio wykwalifikowanej ekipy monterskiej będą co prawda trochę droższe, ale nie możemy zapominać, że instalacja ma nam służyć na lata. Z uwagi na ten fakt, wybranie do montażu ekipy uczącej się i przekładającej swoją pracę na możliwie jak najkrótszą w czasie, nie jest zbyt rozważnym rozwiązaniem. Pomijając sam montaż, wykonawca posiada również obowiązek dopełnienia wszelkich formalności z siecią dystrybucyjną. Obsługa zarówno przedsprzedażowa, czyli przygotowanie umów, badanie rynku, jak i posprzedażowa, to jest wysłanie wniosku o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostają nieodłącznymi krokami w całym procesie instalacyjnym. Biuro odpowiada również za kontakt z klientem. Informowanie inwestora o przyszłych działaniach oraz podsumowywanie współpracy to nieczęsta praktyka, ale w SunLife stawiamy na dobre relacje i zadowolenie klienta.

5. Dofinansowania

Cena to jedno, a programy wsparcia proponowane przez rząd to całkowicie inna sprawa. Istnieje wiele możliwości, aby instalacja zwracała się nawet na poziomie 20% rocznie. Dofinansowania takie jak „Mój Prąd”, ulga termomodernizacyjna, czy odliczenie kosztów instalacji od podatku dochodowego spowodują, że instalacja stanie się jeszcze bardziej opłacalna!

Otrzymaj bezpłatną wycenę

Nasza oferta, to projekty skierowane do różnych grup. Skontaktuj się po wycenę jeśli szukasz rozwiązańktóre wpłyną na obniżenie rachunków za prąd i wpłyną na poprawę efektywności cieplnej w Twoim domu.

otrzymaj wycenę

Zobacz również

Rozwój przydomowych magazynów energii

W Polsce rynek magazynów energii rozwija się stopniowo, ale dynamicznie, szczególnie w kontekście zmiany klimatu i transformacji energetycznej. Oto kilka istotnych punktów dotyczących tego rynku w Polsce oraz prognoz na przyszłość: Zainteresowanie wzrast…

Czytaj dalej

Fotowoltaika + smart home = kompatybilność

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę i smart home? W dzisiejszych czasach, gdy troska o środowisko naturalne staje się coraz bardziej istotna, poszukiwanie ekologicznych i efektywnych rozwiązań energetycznych staje się priorytetem. Fotowoltaika i in…

Czytaj dalej