.
Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest (obok montażu na dachu budynku) jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, jeśli chodzi o umiejscowienie instalacji PV. Warto jednak obiektywnie ocenić, która opcja będzie najbardziej optymalna względem Twojego domu/firmy oraz działki.
.
Fotowoltaika na gruncie - czy pozwolenie na budowę jest wymagane?
Zgodnie w polskim prawem nie potrzebujesz pozwolenia na budowę (to samo dotyczy montażu na dachu budynku) na mikroinstalację do mocy przyłączeniowej 50kW.)
Należy mieć jednak na uwadze inne regulacje dla budynków znajdujących się w rejestrze zabytków, wymóg ochrony przeciwpożarowej dla instalacji o mocy powyżej 6,5kW oraz wymóg uzgodnienia miejsca paneli zgodnym z warunkami zabudowy.
.
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie sprawdzi się w przypadku, gdy:
• Niewystarczająca ilość miejsca na dachu (w takim wypadku możemy również rozważyć montaż instalacji hybrydowej – część na dachu, część na gruncie).
• Pokrywa dachowa budynków znajdujących się na działce nie jest przystosowana do modułów fotowoltaicznych (nie ma odpowiedniego kierunku oraz nachylenia, konstrukcja dachu nie nadaje się pod montaż), lub gdy na dachu znajdują się przeszkody architektoniczne i naturalne (kominy, drzewo z ulicy, które rzuca cień).
• Posiadamy przestrzeń do zagospodarowania i chcemy być samowystarczalni energetycznie, gdyż duża działka pozwala na postawienie małej farmy, która zasili całe gospodarstwo.
• Chcemy zoptymalizować pracę instalacji PV (dachy płaskie lub zacienione są mniej opłacalną inwestycją w porównaniu do konstrukcji na gruncie, na której możemy usytuować moduły pod optymalnym kątem i w idealnie nasłonecznionym miejscu).
• Chcemy mieć wygodny dostęp do paneli fotowoltaicznych w celu okresowego czyszczenia.
Montaż instalacji na gruncie może być dobrą alternatywą wtedy, gdy niemożliwe jest zamontowanie paneli na dachu. Natomiast montaż na ziemi również musi spełniać kilka wymogów. Jakich?
.
Optymalne miejsce instalacji na gruncie powinno spełniać warunki:
• Miejsce, w którym znajdują się dobre warunki nasłonecznienia – brak wysokich drzew w pobliżu, słupów energetycznych czy innych obiektów, które mogłyby zacieniać instalację.
• Teren powinien mieć dobrą ekspozycję – możliwość ustawienia nachylenia modułów pod kątem 30-45 stopni w kierunku południowym.
• Stabilne podłoże pod instalację.
• Możliwe wykonanie przekopu pod instalację elektryczną – brak konfliktów technicznych z przeprowadzeniem podłączenia do inwertera.
Jeśli rozważasz więc montaż instalacji na swojej posiadłości, pamiętaj, że wymaga to indywidualnej oceny – w tym wypadku skonsultuj się profesjonalną firmą, która wykona audyt oraz przygotuje projekt, ponieważ nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Fotowoltaika dopasowana powinna zostać do Twoich potrzeb.
.
Jakie są zalety montażu instalacji na gruncie?
• Instalacja fotowoltaiczna usytuowana na ziemi jest opłacalna tak samo jak identyczna zamontowana na dachu – w niektórych okolicznościach może być nawet i bardziej koszystna.
• Zoptymalizowana ilość produkowanej energii elektrycznej z instalacji skierowanej na południe o idealnym kącie nachylenia z uwzględnieniem naturalnych i architektonicznych przeszkód.
• Lepsze chłodzenie modułów na gruncie w porównaniu do tych ułożonych na płasko na dachu – dzięki przewiewowi ogniwa będą lepiej pracowały latem.
• Dobry dostęp do instalacji PV, co ułatwia np. czyszczenie ze śniegu zimą.
• Stosunkowa łatwość i szybkość montażu.
• Energooszczędna alternatywa dla posiadaczy wolnej przestrzeni wokół domu.
.
Czy taki sposób montażu ma jakieś wady?
• Część działki wyłączona jest z użytku – w pobliżu instalacji nie powinno się nic stawiać ani sadzić wysokich krzewów i drzew.
Uwaga: Między rzędami modułów ułożonych na gruncie należy zachować odpowiednią odległość, która wynosić będzie od 2,5-3-krotności wysokości całej konstrukcji (licząc od początku pierwszego rzędu do końca drugiego rzędu). Dodatkowo warto pamiętać, że im wyższy kąt nachylenia stołu modułów, tym większy odstęp należy zachować.
• Łatwy dostęp do generatora PV – użytkownik musi uważać, by nie uszkodzić części konstrukcji i chronić ją np. przed dostępem dzieci czy chronić przed kradzieżą.
• Montaż fotowoltaiki na gruncie wiąże się z dodatkowym kosztem (dedykowana, droższa konstrukcja montażowa – inny sposób montażu niż w przypadku instalacji na dachu).
• W większości przypadków wymagany jest przekop – co wiąże się z dodatkowym kosztem, jeśli nie chcemy takiego przekopu wykonać samemu.
.
Zdecyduj razem z fachowcem, czy ta opcja sprawdzi się na Twojej działce. Wspólnie możecie przeanalizować wszystkie wady i zalety ułożenia instalacji na gruncie. W ramach bezpłatnej konsultacji z naszą firmą wykonamy audyt, dzięki czemu poznasz prognozy dotyczące opłacalności oraz okres zwrotu Twojej inwestycji. Na wizycie dowiesz się, jaka będzie cena inwestycji, uwzględniając inne jeszcze wymogi, taki jak na przykład sposób przytwierdzenia konstrukcji do gruntu (przytwierdzenie do wylewki betonowej, wkręcenie lub wbijanie w grunt). Umów się z nami bezpłatnie na terenie województwa opolskiego oraz województw ościennych.
Podsumowując, montaż instalacji wolnostojącej jest dobrą alternatywą do instalacji na budynku. Jest dobrym rozwiązaniem na oszczędności w domowym budżecie. Pamiętaj jednak, że taka inwestycja powinna być zawsze realizowana przez fachowców, by nie uszkodzić elementów konstrukcji i samych modułów, lub nie ulec groźnemu wypadkowi. Skorzystaj z profesjonalnego montażu realizowanego przed firmę Sunlife.
Otrzymaj bezpłatną wycenę
Nasza oferta, to projekty skierowane do różnych grup. Skontaktuj się po wycenę jeśli szukasz rozwiązań, które wpłyną na obniżenie rachunków za prąd i wpłyną na poprawę efektywności cieplnej w Twoim domu.
otrzymaj wycenęZobacz również
Realizacja inwestycji fotowoltaicznej przez firmę lokalną
Realizacja inwestycji fotowoltaicznej przez firmę lokalną niesie za sobą szereg korzyści zarówno dla inwestora, jak i dla samej społeczności oraz gospodarki regionalnej. Oto najważniejsze zalety: 1. Lepsza znajomość lokalnych warunków Zrozumienie warunków…
Czytaj dalejRuszył nabór Mój Prąd 6.0
Program „Mój Prąd 6.0” to najnowsza edycja rządowego programu wsparcia dla osób inwestujących w mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz związane z nimi technologie. Nabór rozpoczął się 2 września 2024 roku i potrwa do 20 grudnia 2024 roku lub do wyczerpania ś…
Czytaj dalejJak działa i czym jest pompa ciepła?
Pompy ciepła mają wiele korzyści, które sprawiają, że stają się coraz popularniejszym wyborem w nowoczesnym budownictwie i modernizacjach. Aby jeszcze bardziej uzupełnić Twoją listę, oto kilka dodatkowych zalet: Energooszczędność: Pompy ciepła zużywają…
Czytaj dalej