.
Wiele zmian prawnych w branży fotowoltaiki przyniosły poprzednie lata, a to jeszcze nie koniec, już na lipiec 2024 planowane są kolejne nowości.
Prosument zbiorowy i prosument wirtualny – kto to jest? Na czym będą polegać przepisy? Czy to oznacza idące za zmianami korzyści czy wręcz przeciwnie? Koniecznie przeczytaj!
Kim jest „prosument zbiorowy”?
✓ Wytwarza energię elektryczną tylko z OZE
✓ Jest odbiorcą końcowym
✓ Nie musi posiadać umowy kompleksowej, może posiadać różnych sprzedawców
✓ Wytwarza energię wyłącznie na własne potrzeby
✓ Do jednego punktu poboru energii moc zainstalowana nie może przekraczać mocy umownej ustalonej dla tego punktu poboru, oraz nie większą niż 50kW
To precyzyjne opisanie uczestników rynku fotowoltaiki. Aby można było wprowadzić nowe możliwości oraz wymogi trzeba zacząć od nowych terminów określonych podmiotów. Prosument zbiorowy to wciąż osoba czy instytucja która produkuje jak i konsumuje energię, dokładniej – mieszka w budynku wielolokalowym. Pojęcie ma za zadanie usprawnić modernizację bloków oraz budynków wielorodzinnych pod względem energetycznym. Instalacja fotowoltaiczna w którą zainwestuje przykładowo spółdzielnia mieszkaniowa, będzie mogła przekazywać prąd pojedynczym mieszkańcom.
Kim jest „prosument wirtualny”?
Czyli odbiorca końcowy produkujący na własne potrzeby energię z instalacji OZE przyłączonej do sieci ale w innym miejscu niż mieszka. Mówiąc prościej – to rozwiązanie pozwala czerpać korzyści z instalacji fotowoltaicznej znajdującej się poza miejscem zamieszkania. Ustawa póki co nie jest w pełni przygotowana, więc szczegóły podamy niebawem!
Otrzymaj bezpłatną wycenę
Nasza oferta, to projekty skierowane do różnych grup. Skontaktuj się po wycenę jeśli szukasz rozwiązań, które wpłyną na obniżenie rachunków za prąd i wpłyną na poprawę efektywności cieplnej w Twoim domu.
otrzymaj wycenęZobacz również
Realizacja inwestycji fotowoltaicznej przez firmę lokalną
Realizacja inwestycji fotowoltaicznej przez firmę lokalną niesie za sobą szereg korzyści zarówno dla inwestora, jak i dla samej społeczności oraz gospodarki regionalnej. Oto najważniejsze zalety: 1. Lepsza znajomość lokalnych warunków Zrozumienie warunków…
Czytaj dalejRuszył nabór Mój Prąd 6.0
Program „Mój Prąd 6.0” to najnowsza edycja rządowego programu wsparcia dla osób inwestujących w mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz związane z nimi technologie. Nabór rozpoczął się 2 września 2024 roku i potrwa do 20 grudnia 2024 roku lub do wyczerpania ś…
Czytaj dalejJak działa i czym jest pompa ciepła?
Pompy ciepła mają wiele korzyści, które sprawiają, że stają się coraz popularniejszym wyborem w nowoczesnym budownictwie i modernizacjach. Aby jeszcze bardziej uzupełnić Twoją listę, oto kilka dodatkowych zalet: Energooszczędność: Pompy ciepła zużywają…
Czytaj dalej