lip 19, 2023

Prosument zbiorowy i wirtualny

.

Wiele zmian prawnych w branży fotowoltaiki przyniosły poprzednie lata, a to jeszcze nie koniec, już na lipiec 2024 planowane są kolejne nowości.

Prosument zbiorowy i prosument wirtualny – kto to jest? Na czym będą polegać przepisy? Czy to oznacza idące za zmianami korzyści czy wręcz przeciwnie? Koniecznie przeczytaj!

Kim jest „prosument zbiorowy”?

✓ Wytwarza energię elektryczną tylko z OZE

✓ Jest odbiorcą końcowym

✓ Nie musi posiadać umowy kompleksowej, może posiadać różnych sprzedawców

✓ Wytwarza energię wyłącznie na własne potrzeby

✓ Do jednego punktu poboru energii moc zainstalowana nie może przekraczać mocy umownej ustalonej dla tego punktu poboru, oraz nie większą niż 50kW

To precyzyjne opisanie uczestników rynku fotowoltaiki. Aby można było wprowadzić nowe możliwości oraz wymogi trzeba zacząć od nowych terminów określonych podmiotów. Prosument zbiorowy to wciąż osoba czy instytucja która produkuje jak i konsumuje energię, dokładniej – mieszka w budynku wielolokalowym. Pojęcie ma za zadanie usprawnić modernizację bloków oraz budynków wielorodzinnych pod względem energetycznym. Instalacja fotowoltaiczna w którą zainwestuje przykładowo spółdzielnia mieszkaniowa, będzie mogła przekazywać prąd pojedynczym mieszkańcom.

Kim jest „prosument wirtualny”?

Czyli odbiorca końcowy produkujący na własne potrzeby energię z instalacji OZE przyłączonej do sieci ale w innym miejscu niż mieszka. Mówiąc prościej – to rozwiązanie pozwala czerpać korzyści z instalacji fotowoltaicznej znajdującej się poza miejscem zamieszkania. Ustawa póki co nie jest w pełni przygotowana, więc szczegóły podamy niebawem!

Otrzymaj bezpłatną wycenę

Nasza oferta, to projekty skierowane do różnych grup. Skontaktuj się po wycenę jeśli szukasz rozwiązańktóre wpłyną na obniżenie rachunków za prąd i wpłyną na poprawę efektywności cieplnej w Twoim domu.

otrzymaj wycenę

Zobacz również

FARMA FOTOWOLTAICZNA

Sytuacja w Polsce: W Polsce dynamicznie rozwija się sektor farm fotowoltaicznych, co jest wynikiem rosnącego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii oraz wsparcia finansowego w postaci dotacji i programów rządowych, takich jak system aukcyjny OZE. F…

Czytaj dalej

Taryfa dynamiczna

Taryfa dynamiczna to nowy rodzaj energii elektrycznej, którego ceny prądu zmieniają się w zależności od aktualnej sytuacji na rynku energii. Taryfa G13 jest korzystna dla osób, które są w stanie przesunąć korzystanie z najbardziej energochłonnych urządzeń…

Czytaj dalej

Utylizacja paneli fotowoltaicznych

Utylizacja paneli fotowoltaicznych to ważne zagadnienie, zwłaszcza w kontekście ochrony środowiska, ponieważ po zakończeniu ich żywotności (średnio 25-30 lat) muszą być odpowiednio przetworzone. Panele fotowoltaiczne składają się z różnych materiałów, tak…

Czytaj dalej