Często bywa tak, że przed zainwestowaniem w fotowoltaikę, Inwestorów powstrzymuje obawa, że instalacja nie będzie przynosić tak rewelacyjnych efektów, jak przedstawiał to sprzedawca. Pojawiają się pytania – ile w rzeczywistości prądu mogą wytworzyć panele oraz jaką mamy gwarancję takiego wyniku? I dlaczego właśnie teraz najbardziej opłaca się zainwestować w swoją własną mikroelektrownię?
Zacznijmy od najważniejszego – uzyskanie wysokiej wydajności zależy od parametrów i jakości podzespołów, w głównej mierze od paneli fotowoltaicznych i inwertera, a w znacznie mniejszym stopniu od technologii samych modułów. Nawiązuje to do naszego poprzedniego artykułu Jakość ma znaczenie, do którego odsyłam: http://nowa.sunlifefotowoltaika.pl/wpis/jakosc-ma-znaczenie
Jeśli przyjrzymy się samej teorii, to sprawność paneli fotowoltaicznych określa ile procent otrzymanej energii ze słońca konkretny panel przekształci w prąd, ale w warunkach testowych STC (Standard Test Conditions). Chodzi tutaj o Ustandaryzowane Warunki Testowe, które zakładają temperaturę ogniwa wynoszącą 25°C, brak wiatru oraz promieniowanie słoneczne o sile 1000W/m2. W takiej sytuacji sprawność seryjnie produkowanych paneli polikrystalicznych wynosi około 16-18%. Monokrystaliczne panele wydajnościowo sięgają nieco wyżej – najlepsze chińskie panele osiągają do 20,5%, a amerykańskie nawet do 22%. Skoro wiemy już, ile panele produkują energii elektrycznej w określonych, analitycznych warunkach, można zacząć się zastanawiać – ile wyprodukują prądu już na dachu?
Odpowiedź brzmi: w praktyce tyle samo. Z jednego kW mocy przyłączeniowej instalacja może wygenerować od 1100-1200 kWh rocznie. Jeśli chodzi o sytuację w naszym kraju, to każdy metr kwadratowy otrzymuje średnio 1000 kW energii w ciągu roku. Są to dane statystyczne z 12 miesięcy, więc kilka tygodni niekorzystnej pogody nie zmienią powyższego wyniku. Produkcja energii w instalacji fotowotaicznej jest ściśle powiązana z ilością nasłonecznienia w danym miesiącu oraz warunkami pogodowymi. Mało znacząca okazuje się temperatura, dlatego systemy fotowoltaiczne nawet w zimie mogą efektywnie generować energię. Poniżej przedstawiamy schemat produktywności instalacji fotowoltaicznej na przestrzeni jednego roku:
Ze schematu możemy wyczytać, że znaczny wzrost energii słonecznej występuje już od marca i aż do września instalacja będzie generować największy poziom energii. Zużycie energii natomiast największe jest zimą, z uwagi na niską temperaturę i krótsze dni.
Jeżeli zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej na swoim dachu to wiedz, że TERAZ jest na to idealny czas. Przygotowanie oferty, podpisanie dokumentów, zaplanowanie i wykonanie montażu oraz dopełnienie wszystkich formalności z siecią dystrybucyjną są czynnościami czasochłonnymi, dlatego warto o instalacji pomyśleć zawczasu. Możemy zagwarantować, że efekty zauważysz już przy pierwszym miesiącu działania mikroelekrtowni. Szybsza decyzja równa się generowaniu większej ilości energii elektrycznej dla Twojego domu.
Nie czekaj dłużej! Twoja darmowa energia ucieka z każdą sekundą!
Otrzymaj bezpłatną wycenę
Nasza oferta, to projekty skierowane do różnych grup. Skontaktuj się po wycenę jeśli szukasz rozwiązań, które wpłyną na obniżenie rachunków za prąd i wpłyną na poprawę efektywności cieplnej w Twoim domu.
otrzymaj wycenęZobacz również
Realizacja inwestycji fotowoltaicznej przez firmę lokalną
Realizacja inwestycji fotowoltaicznej przez firmę lokalną niesie za sobą szereg korzyści zarówno dla inwestora, jak i dla samej społeczności oraz gospodarki regionalnej. Oto najważniejsze zalety: 1. Lepsza znajomość lokalnych warunków Zrozumienie warunków…
Czytaj dalejRuszył nabór Mój Prąd 6.0
Program „Mój Prąd 6.0” to najnowsza edycja rządowego programu wsparcia dla osób inwestujących w mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz związane z nimi technologie. Nabór rozpoczął się 2 września 2024 roku i potrwa do 20 grudnia 2024 roku lub do wyczerpania ś…
Czytaj dalejJak działa i czym jest pompa ciepła?
Pompy ciepła mają wiele korzyści, które sprawiają, że stają się coraz popularniejszym wyborem w nowoczesnym budownictwie i modernizacjach. Aby jeszcze bardziej uzupełnić Twoją listę, oto kilka dodatkowych zalet: Energooszczędność: Pompy ciepła zużywają…
Czytaj dalej