lis 06, 2019

Co z nadwyżkami energii elektrycznej?

Na całe szczęście skończyły się czasy, kiedy musiałeś magazynować nadwyżki energii elektrycznej we własnych akumulatorach. Była to inwestycja bardziej kosztowna, kłopotliwa oraz wymagająca więcej zaangażowania. Chcąc kumulować prąd w akumulatorach, musiałeś zapłacić za całą inwestycję o połowę więcej, wygospodarować pomieszczenie, gdzie mogły być zmagazynowane akumulatory zdatne do serwisowania, a po 4-5 latach i tak wymienić na nowe, ponieważ stare już straciły swoją żywotność.

Na ratunek przyszła ustawa OZE z dnia 01.07.2016, która daje możliwość korzystania z założeń net-meteringu (bilansowania w sieci). Jest to przełom dla prosumenta (producenta i konsumenta energii elektrycznej), ponieważ daje możliwość korzystania z dobrodziejstw płynących ze słońca przez cały rok.

Ta część energii elektrycznej, która jest produkowana i konsumowana w danym okresie czasu, stanowi Twoją natychmiastową oszczędność. Natomiast nadwyżka energii elektrycznej (stanowiąca tą część prądu którego nie wykorzystujesz, bo jesteś w pracy albo po prostu chwilowo masz większą produkcję niż zużycie) trafia do Twojego OSD (Operatora Sieci Dystrybucyjnej), który stanowi dla Ciebie funkcję wirtualnego magazynu. Energię elektryczną wykorzystujesz przez 365 dni w roku. W praktyce energię, która jest nadprodukowana w okresie od kwietnia do września wykorzystasz w okresie zimowym oraz w nocy, kiedy instalacja jest wygaszona.

Za energię oddaną do sieci będziesz rozliczany po przeliczniku:

  1. 0,8 w przypadku instalacji do 10 kW
  2. 0,7 w przypadku instalacji powyżej 10 kW

Otrzymaj bezpłatną wycenę

Nasza oferta, to projekty skierowane do różnych grup. Skontaktuj się po wycenę jeśli szukasz rozwiązańktóre wpłyną na obniżenie rachunków za prąd i wpłyną na poprawę efektywności cieplnej w Twoim domu.

otrzymaj wycenę

Zobacz również

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Jak prawidłowo myć panele fotowoltaiczne, aby ich nie uszkodzić? Panele fotowoltaiczne są kluczowym elementem instalacji do pozyskiwania energii słonecznej, dlatego ważne jest, aby były utrzymane w jak najlepszym stanie. Jednym ze sposobów dbania o ich sp…

Czytaj dalej